A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Elena Kaliska - K-1 women - Život Eleny Kaliskej

Jazyk/Language

Dve zlaté medaily z

Život Eleny Kaliskej

Narodila sa 19.1.1972 vo Zvolene, kde ukončila SPŠ Drevársku. Od siedmych rokov sa venuje popri iných športoch aj vodnému slalomu v klube TU Zvolen. Postupne ju v klube trénovali Oľga Lejsalová, Vlasta Patočková, Ľuboš Giertl, Ján Stachera a Ján Prachar. Už ako juniorka štartovala dva krát na majstrovstvách sveta juniorov za ČSFR, kde získala 4. Miesto. Jej rýchly rozvoj pribrzdila v sedemnástych rokoch zlomenina ľavej ruky, ktorú utrpela pri páde na bicykli. Obrat vo výkonnosti nastáva v roku 1992, keď na jeseň odchádza do Liptovského Mikuláša za lepšími podmienkami. Tu trénuje pod vedením trénera Juraja Ontka v klube KTK Dukla BB, Liptovský Mikuláš. V roku 1994 bola zaradená do VŠC Dukla Banská Bystrica, ako inštruktorka športu.

 

Svoju prvú medailu získala na ME v Nemecku, ktorá mala bronzový lesk a svoj prvý titul majsterky Európy v Roudnici nad Labem. Vrchol jej kariéry nastal v roku 2004, keď zvíťazila v štyroch pretekoch svetového pohára a tiež zvíťazila na ME. Na OH v Aténach sa stala prvou slovenskou olympijskou víťazkou a najlepšou športovkyňou SR. Rok na to sa stáva v Austrálii majsterkou a v roku 2007 vicemajsterkou sveta.

 

Popri športe aj úspešne študuje a v roku 2007 končí štúdium na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici s titulom Magister. V roku 2008 získava na  OH v Pekingu svoj druhý titul olympijskej víťazky. Celkovo získava na ME 13 medailí, z toho 7 zlatých. V celkovom hodnotení svetového pohára zvíťazila šesť krát.

 

Svojím prístupom k športu je príkladom pre mladých, ale aj pre starších športovcov.