A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Elena Kaliska - K-1 women - Športová kariéra

Jazyk/Language

Dve zlaté medaily z

Športová kariéra

Od siedmych rokov sa venuje vodnému slalomu. Preteká v kategórii K 1. V reprezentácií je od  roku 1993. Už ako juniorka štartovala dva krát na majstrovstvách sveta juniorov za ČSFR, kde získala 4. miesto. Svoju prvú medailu získala na ME v Nemecku v roku 1996, ktorá mala bronzový lesk a svoj prvý titul majsterky Európy v Roudnici nad Labem v roku 1998. Vrchol jej kariéry nastal v roku 2004, keď zvíťazila v štyroch pretekoch svetového pohára a tiež zvíťazila na ME. Na OH v Aténach sa stala prvou slovenskou olympijskou víťazkou a najlepšou športovkyňou SR. Rok na to sa stáva v Austrálii majsterkou a v roku 2007 vicemajsterkou sveta. V roku 2008 získava na OH v Pekingu svoj druhý titul olympijskej víťazky. Celkovo získava na ME 13 medailí, z toho 7 zlatých. V celkovom hodnotení svetového pohára zvíťazila šesť krát.

 

Vodný slalom

Vodný slalom je vodný šport na divokej vode, v ktorom sa pretekári v kanoe, či v kajaku snažia čo najrýchlejšie a bez chýb prejsť sériu bránok. Je to jeden z dvoch športov využívajúci kanoe či kajak na letných olympijských hrách, druhým je rýchlostná kanoistika. Na olympijských hrách sa slalom prvýkrát objavil v roku 1972, druhý krát až o 20 rokov neskôr v roku 1992.

Bránky vo vodnom slalome sú vlastne dve zvislo visiace tyče, upevnené na drôte, ktorý visí nad dráhou. Bránky sú buď červené alebo zelené, podľa toho či sa ide s alebo proti prúdu. Zvyčajne býva na trati 18 až 25 bránok. Pretekár  musí prejsť bránkami v určitom poradí a bez dotyku. Dotyk sa trestá 2 trestnými sekundami. Neprejdenie bránky, prejdenie v zlom poradí či prejdenie bránky opačne sa trestá v súlade s pravidlami 50 trestnými sekundami.

Kajak je malé obvykle pádlom  poháňané  plavidlo pôvodom zo severských oblastí. Eskymáci ho používali k lovu a doprave. K poháňaniu kajaku sa používá kajakárske pádlo- tzv. dvojpádlo. V kajaku se sedí. Kajaky sú velmi ploché, obratné a rýchle.

 

Tréneri

V klube TU Zvolen ju trénovali: Oľga Lejsalová, Vlasta Patočková,  Ľuboš Giertl, Ján Stachera a Ján Prachar.

 

Od jesene roku 1992 do roku 2012 Peter Mráz. Od začiatku roka 2013 , do konca roka 2014 spolupracuje s Jurajom Ontkom v klube KTK Dukla BB,Liptovský Mikuláš. V roku 2015, prechádza pod trénerskú taktovku k Petrovi Cibákovi staršiemu.